TÜRKİYE'DE ÇALIŞMAK İSTERİM

54. Uluslararası Antalya Film Festivali'ne katılan ABD'li sinema oyuncusu Christopher Walken, teklif gelmesi halinde Türkiye'de çalışmak istediğini söyledi.

TÜRKİYE'DE ÇALIŞMAK İSTERİM

 

Festivalde "Onur Ödülü" verilen ABD'li oyuncu Walken, festival kapsamında Antalya Kültür Merkezi Perge Salonu'nda, 1990 yapımı New York'un Kralı (King Of New York) filminin gösteriminin ardından düzenlenen söyleşide filmin, çocukluğunu yaşadığı New York'da geçtiğini, filmde görülen sahnelerin kendi çocukluğunun geçtiği sokaklar gibi olduğunu belirtti. 

Ailesinin İskoçya'dan ABD'ye göç ettiğini dile getiren Walken, o zamanlar maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının dans kurslarına gittiğini, kendisinin de bu kurslara katıldıktan sonra birkaç müzikalde ufak rolde oynayarak "ekmek parasını" kazandığını ifade etti. Walken, müzikal ve kumpanyalarda oynadıktan sonra bir filmde ufak bir kol kaptığını, sonrasında ise 5 yıl hiçbir teklif alamadığını, aradaki bu süreyi de tiyatro oyunlarıyla doldurduğunu kaydetti.

Türk sineması ve dizileri hakkında bilgisi olup olmadığı yönündeki soru üzerine ABD'li oyuncu, İran ve Hindistan gibi çok film çeken ülkelerin olduğunu, ABD'de insanların sinema ile olan bağlarının evlerde devam ettiğini anlattı.

Walken, diğer ülke sinemalarının filmlerine artık ulaşamadıklarını, bu nedenle Türk sineması ve dizileri hakkında bilgisinin olmadığını ifade ederek, "Teklif gelirse Türkiye'de çalışmak isterim." diye konuştu. 

Tüm dünyada yapılan festivalleri önemsediğinin altını çizen Walken, yine bir festival vasıtasıyla geldiği Antalya'yı çok sevdiğini ve tekrar gelerek denize girmek istediğini dile getirdi. 

Walken, genç oyunculara tavsiyeleri yönündeki soru üzerine, "Tek bir tavsiyem var, her zaman emniyet kemerinizi takın." şeklinde esprili bir yanıt verdi. 

Söyleşi sonunda Walken, dinleyicilerle fotoğraf çektirdi. 

Öte yandan, etkinlik öncesinde söyleşinin simültane tercümesinin yapılacağı ifade edilmesine rağmen yeterli kulaklık dağıtılamaması nedeniyle problem yaşandı. Bu sırada İngilizce bilen bir seyirci yardımcı olabileceğini belirterek, sahneye çıkıp çeviri yaptı. 

15 Temmuz özel film gösterimi 

Festivalde, "15 Temmuz Özel Film Gösterimi" kapsamında, Kurtlar Vadisi Vatan filmi, Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu'nda gösterildi. Filmi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel, filmin oyuncuları Necati Şaşmaz, Erhan Ufak ve Cahit Kayaoğlu da izledi.

"Ben şanslıyım"

Walken, önceden dansçı olduğunu belirterek, "Dansçıyken bir oyunda rol aldım ve sonrasında şans eseri oyunculuk yapmaya başladım. Bence hayat herkes için bir sürü kazanın olduğu bir şeydir, ben şanslıydım." dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde "Onur Ödülü"ne layık görülen Walken, Antalya'daki bir otelde gazetecilerle bir araya gelerek sorularını cevapladı.

Walken, Antalya'da bulunmaktan ve festivalde yer almaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

İnsanların tarih boyu hikaye anlattığına vurgu yapan Walken, "İnsanlar hikaye anlattıkça, sinema da izlenmeye devam edecek. Önceden makaralı filmler kullanılırdı. Şimdi her şey dijital. Sinema değişmiyor, teknoloji değişiyor. Önceden filmleri para verip sinemada izlerdik, şimdi bilgisayarlar, tabletler gibi birçok yerden izleyebiliyoruz, belki ileride hologramdan izlenecek. Sinemanın insanlara ulaşma yolu değişebilir ama insanlar sinema izlemeye devam edecek." ifadelerini kullandı.

"Mülteci sorunu çok trajik"

Walken, bu yılki festivalin mülteci sorununa odaklandığı hatırlatılınca, konuyu televizyonlardan takip ettiğini ve mülteci sorununun trajik olduğunu dile getirdi.

Filmlerinde genellikle kötü karakterleri canlandıran Walken, şöyle devam etti:

"Hiçbir zaman benim gibi birini canlandırmadım veya hiç baba rolünde olmadım. Çocuklarım yok, golf oynamam, seyahat etmeyi sevmem. O yüzden iş alırım. Benim için de genel olarak kötü adam rolleri geliyor. Uzun yıllar önce böyle başladığı için böyle devam etti bence. Ben de filmin sonunda kızı alan ya da çocukların kendisine geldiği adam rolünde oynamak isterdim ama durum bu değil."

Walken, oyuncu olmanın tehlikeli bir iş olduğu değerlendirmesini yaparak, "Önceden dansçıydım. Dansçıyken bir oyunda rol aldım ve sonrasında şans eseri oyunculuk yapmaya başladım. Bence hayat herkes için bir sürü kazanın olduğu bir şeydir, ben şanslıydım." diye konuştu.

"Avcı" filmindeki performansıyla 1979'da "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" Oscar'ını alan ABD'li oyuncu, şunları kaydetti:

"Oscar almanız için hem iyi oyuncu hem şanslı olmanız lazım. Herkes Oscar almak ister ve tabii ki ben de yeniden Oscar almak isterim. Sağlığım olduğu sürece oyunculuk yapmaya devam ederim. Profesyonel dövüşçüler için 'Emekli olmazlar, emekli edilirler' diye bir ifade vardır. Bu, oyuncular için de geçerli. Birileri 'Bittin' deyip beni emekli edene kadar oyunculuğa devam edeceğim."

Christopher Walken, gelecek yıl gösterime girecek bir film için hazırlık yaptığını belirterek, "Her yıl birçok büyük film yapılıyor. Bunlara çok para harcanıyor. Bunlar bağımsız filmlerin izlenmesini etkiliyor. Çünkü insanlar milyonlarca dolar harcanmış popüler filmleri tercih ediyor. Bence seyirci kitlesi istediğinde bağımsız filmlere ulaşabilir. Çünkü şimdi televizyonda, internette ya da başka bir ortamda bağımsız filmleri izleyebilirsiniz." şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soğuk hava dalgası geliyor
Soğuk hava dalgası geliyor
Aamir Khan İstanbul’da yaşayan Hintlilerle buluştu
Aamir Khan İstanbul’da yaşayan Hintlilerle buluştu