Askeri helikopter sayesinde 5 çocuk annesi kadının hayatı kurtarıldı!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 30 haftalık hamileyken kanaması başlayan ve kaldırıldığı hastanede 5’inci çocuğunu dünyaya getiren annenin imdadına, Diyarbakır 7’nci Kolordu Komutanlığından kalkan askeri helikopterle giden doktorlar yetişti.

Askeri helikopter sayesinde 5 çocuk annesi kadının hayatı kurtarıldı!

Siverek’te 30 haftalık hamileyken bir anda kanaması başlayan 4 çocuk annesi Cemile Öz, çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı. 7,5 aylık çocuğu ameliyatla alınan annenin kanaması durdurulamayınca doktorlar müdahale edemedi. Ameliyat masasında kalan anne için Dicle Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yalınkaya’dan destek talep edildi. Sevk durumunda olmayan hasta anneye müdahale etmek için İl Sağlık Müdürlüğünden ambulans helikopter talep edildi. Ancak ambulans helikopter gece uçuşuna uygun olmadığı için Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç’tan yardım talep edildi. Tümgeneral Koç’un talimatıyla Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığından 01.30 sularında kalkan askeri helikopterle 20 dakikada Siverek’e ulaşan Prof. Dr. Yalınkaya ve özel bir hastanede görevli Op. Dr. Yılmaz Özcan, yaklaşık 1,5 süren operasyonla annenin hayata tutunmasını sağladı.“Gece 01.00’de telefon geldi”

Hastanın durumu ve o gece yaşananlara ilişkin konuşan Prof. Dr. Yalınkaya, “Hasta için gece saat 01.00’de arandım. Siverek’te bulunan arkadaşlar aradı ve çok aşırı kanaması olduğunu, bunun üzerine ameliyata aldıklarını fakat açınca durumun daha kötü olduğunu, rahmi de alamayacaklarını söylediler. Çünkü rahmin çok yapışık olduğunu belirttiler. ‘Kanama durmuyor, gönderemiyoruz, transferi mümkün değil’ dediler. Bunun üzerine ben devreye girerek İl Sağlık Müdürü Sait Avar’ı aradım. ‘Ambulans helikopterle hastanın buraya alabilir misiniz’ dedim ambulans helikopterin gece uçuşuna uygun olmadığını belirtti. Ondan sonra İl Müdürü Avar, Jandarma Bölge Komutanı ile görüştü. Beş dakika sonra beni aradı, ‘Hocam sizi bıraksak olur mu hastayı getirmek yerine?’ diye sordu. O da olur dedim. 5-6 ünite kan alarak Op. Dr. Yılmaz Özcan ile birlikte helikopterle Siverek’e indirildik” dedi.

“Askeriye ve mürettebata teşekkür ederim”
Siverek’e ulaştıklarında hastanın ameliyat masasında kendilerini beklediğini belirten Yalınkaya, “Orada gittik hasta hala ameliyatta bizi bekliyordu. Gerekli müdahaleyi yaptık, kanamayı durdurduk. Müdahale 1-1,5 saat kadar sürdü. Sonra arabayla tekrar Diyarbakır’a döndük. Hastayı da bizim ardımızdan buraya transfer ettik. Çocuk şuan Şanlıurfa’da yoğun bakımda, genel durumu iyiymiş. 1 kilo 600 gram civarında bir bebek. Bebek zaten kurtulmuştu ama annenin hayati tehlikesi vardı. Anne ne transfer edilebiliyordu ne de orada arkadaşlar müdahale edebiliyorlardı. Biz de imdatlarına koştuk. Herkes duyarlı davrandı hem İl Sağlık Müdürlüğü, hem helikopteri sağlayan askeriye, hem helikopter mürettebatı onlara da teşekkür ediyorum. Çünkü onlar da bu konuda duyarsız kalmadılar. Hava ulaşımıyla ilk defa böyle bir şey yaşadık” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soğuk hava dalgası geliyor
Soğuk hava dalgası geliyor
Aamir Khan İstanbul’da yaşayan Hintlilerle buluştu
Aamir Khan İstanbul’da yaşayan Hintlilerle buluştu