TÜRKİYE-GÜNEY KORE DOSTLUĞUNUN 60. YILI DÖNÜMÜ BEYOĞLU’NDA KUTLANDI

Türkiye-Güney Kore dostluğunun 60. Yılı dönümü, Beyoğlu Belediyesi tarafından Grand Pera Emek Sahnesi’nde düzenlenen özel geceyle kutlandı. Türkiye ve Güney Kore’den çok sayıda önemli ismin katıldığı programda, Türkiye ile Güney Kore arasındaki dostluk bağını en güzel şekilde anlatan “Ayla” filminin ön gösterimi gerçekleştirildi. Türkiye'nin Oscar adayı olan film, Türk ve Koreli katılımcıların büyük beğenisini topladı.

TÜRKİYE-GÜNEY KORE DOSTLUĞUNUN 60. YILI DÖNÜMÜ BEYOĞLU’NDA KUTLANDI

Türkiye ile Güney Kore arasındaki dostluk bağını en güzel şekilde anlatan “Ayla” filminin ön gösterimi Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yıl dönümü münasebetiyle Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde düzenlenen geceye; filmin oyuncuları, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki savaş döneminde Ayla’ya sahip çıkan Gazi Süleyman Dilbirliği, filmde Ayla rolünü canlandıran Kim Seol, Güney Kore’den Seongbuk Belediye Başkanı Kim Young Bae ve heyeti, Kore Gazileri, İstanbul İlçe Belediye Başkanları, Başkonsoloslar, iş ve kültür sanat cemiyetinden önemli isimler katıldı.

 

    FİLMİN GÖSTERİMİ ESNASINDA DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Türkiye ile Güney Kore arasındaki dostluk bağını daha da güçlendirmek amacıyla düzenlenen gece, yapılan protokol konuşmalarıyla başladı. Davetliler daha sonra 1950'de başlayan Kore Savaşı'na katılan Türk tugayındaki Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin, anne ve babası öldürülmüş Koreli bir kız çocuğuna, savaş süresince kendi çocuğu gibi bakmasının anlatıldığı Ayla filmini izlediler. Büyük beğeni toplayan filmin gösterimi esnasında duygu dolu anlar yaşandı. Ayla filmi, Türkiye’de 27 Ekim'de vizyona girecek.

 

İNSANİYET NAMINA BİZE NEREDE İHTİYAÇ VARSA, ORADA OLDUK

Başkan Demircan gece de yaptığı konuşmasında, Türkiye ile Güney Kore arasında sonsuza kadar sürecek bir dostluğun kurulduğunu belirterek “1950 tarihi, dostluğumuzun, kardeşliğimizin miladıdır. Türkiye’den Kore’ye giden binlerce Mehmetçik kendi kaderini tayin etmeye çalışan bir millete omuz vermiştir. Bu salondaki gazilerimiz canlarını ortaya koyarak bize bir dostluk bir kardeşlik evi inşa ettiler.  Binlerce kilometreyi aşan bu dostluk, bugün dünyanın içerisinde bulunduğu manzaraya karşılık büyük bir örnektir. Bundan 61 yıl önce olmamız gereken yer Kore’ydi. Bugün İdlib, Afganistan, Somali, Rakan… İnsaniyet namına bize nerede ihtiyaç varsa, orada olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz dünyanın bütün mazlumlarıyla kardeşiz. Zulüm nereden gelirse gelsin karşısındayız.” dedi.

 

AYLA’LAR YAŞASIN DİYE CANINI VERECEK SÜLEYMANLAR HER ZAMAN İŞ BAŞINDADIR

Başkan Demircan, “Bugün beyaz perdeye yansıyacak bu hikâyenin aynıları dünyanın birçok yerinde tekrar tekrar yaşanıyor. O gün Ayla’yı kurtaran Süleyman Astsubaylar ne ölmüştür ne de tükenmiştir.  Ayla’lar yaşasın diye canını verecek, ölümün üzerine yürüyecek Süleymanlar halen ve her zaman iş başındadır. Süleymanların sayısı çok olsun. Büyük bir emeğin, değerli bir uğraşın nihayetinde beyaz perdeye yansıtılan Ayla’nın hikâyesinde emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Eşsiz bir kahramanlık destanı yazan şehitlerimize rahmet diliyor, gazilerimize vefa ve minnet duygularımı sunuyorum. Allah hepsinden razı olsun. Ayla’nın Oscar yolculuğu başarıyla noktalansın.” ifadelerini kullandı.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soğuk hava dalgası geliyor
Soğuk hava dalgası geliyor
Aamir Khan İstanbul’da yaşayan Hintlilerle buluştu
Aamir Khan İstanbul’da yaşayan Hintlilerle buluştu