Hava trafiğine elektrik yüklü bulut engeli

İstanbul’da etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle uçaklar havada tur attı. Atatürk Havalimanı ve çevrisinde etkili olan elektrik yüklü bulutlar nedeniyle uçaklar havada tur attı. İniş yapacak uçaklarda gecikmeler meydana geldi..

Hava trafiğine elektrik yüklü bulut engeli

İstanbul’da etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle uçaklar havada tur attı. Atatürk Havalimanı ve çevrisinde etkili olan elektrik yüklü bulutlar nedeniyle uçaklar havada tur attı. İniş yapacak uçaklarda gecikmeler meydana geldi.
CB’ (kümülonimbus) olarak adlandırılan, kötü hava koşullarına ve yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlara yakalanmak istemeyen pilotlar, Atatürk Havalimanı’na iniş için yaklaşma yapamadı.
CB bulutlarından dolayı inişteki uçaklar havada tur atmak zorunda kaldı. İniş yapacak uçaklar arasındaki mesafe de artınca gecikmeler yaşandı. Uçakların özellikle Marmara Denizi üzerinde tur attığı gözlendi. Uçakların iniş yaklaşma rotalarında değişiklik yapıldı. Pilotlar CB bulutlarına yakalanmamak için iniş yaklaşmalarını bulutlara göre belirledi. Atatürk Havalimanı’na iniş yapacak uçaklarda gecikmeler meydana geldi.
(Tuncer Cengiz /İHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Soğuk hava dalgası geliyor
Soğuk hava dalgası geliyor
Aamir Khan İstanbul’da yaşayan Hintlilerle buluştu
Aamir Khan İstanbul’da yaşayan Hintlilerle buluştu