İstanbul
Giriş Tarihi : 21-03-2017 10:48   Güncelleme : 21-03-2017 10:48

Büyükçekmece'den TÜYAP'a Teleferik

Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileriyle bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Büyükçekmece’ye yapılacak olan dev yatırımların müjdesini verdi.

Büyükçekmece'den TÜYAP'a Teleferik

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bugün bir takım programlar çerçevesinde Büyükçekmece'de programlara katıldı. Başkan Kadir Topbaş'ın programlarından biri de Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluştuğu akşam yemeği oldu. Yoğun ilgi gösterilen programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, "Bu birliktelik büyük bir millet olduğumuzun göstergesidir. Bu toprakların bireyleri olarak bir araya gelmek sevgi yumağı oluşturmak bizi geleceğe taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

İnsanoğlunun bilinen tarihi boyunca ihtilal ve darbelerle karşılaştığını belirten Başkan Topbaş, darbe ve ihtilallerin zayıf toplumlarda başarıya ulaştığını söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: "O toplumdaki bireyler birbirlerini ötekileştirmeden sevgi yumağı olabiliyorsa, beraberce bir masa etrafında oturabiliyorsa, bir mekan içerisinde buluşabiliyorsa o toplumda gerginlik olmaz. Hiçbir yanlış olumsuz fikir o toplumu etkilemez. Günümüz dünyasında tüm dünyadaki insanların kaderi bir. Ortak bir kaderi paylaşıyoruz. Dünyanın herhangi bir yerindeki yanlış bir olgu, yanlış bir insan tüm insanlığı etkiler. Başta ekonomik krizler olarak görmek üzere arkasından farklı yansımalar ortaya çıkar."

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk toplumu üzerinde değişik oyunlar oynandığını vurgulayan Başkan Topbaş, "Geçmişteki o büyük devlet gücüne erişmemiz için her türlü içten ve dıştan İhanetleri maruz kaldık. Bu ihanetlerin kıyamete kadar olacağının bilincinde hareket etmek durumundayız" dedi.

Oynanan bu oyunlara karşı verilen tepkinin önemli olduğunun altını çizen Başkan Topbaş şöyle devam etti: "İyi tarafta olmak bir insanlık erdemidir. Maalesef bu yaşadığımız yüzyılda insanlık ölmekte, maalesef bütün insani değerler yok olmak üzere. Buna tanıklık etmekteyiz. Bu bakıma millet olarak bize büyük bir görev düşüyor. Bu topraklardaki geçmiş tarihimizden mülhem ezber bozma adına dünyada güçlü bir Türkiye'yi oluşturmak zorundayız. Siyasi kimliklerimiz, etnik yapımız, inançlarımızı bir tarafa bırakarak devletin bekası için ortak hareket etmek zorundayız. Siyaset ülkenin geleceği için yapılmalıdır. Siyaseti yapanlar ülkenin geleceğini gözetmek zorundalar. Siyasi kimliklerine bakmadan doğru iş yapanların yanında olmak bir insanlık şiarıdır. Güçlü bir Türkiye için, geleceğimiz için bu birlik ve beraberlik duygusunu devam ettirmek zorundayız. Türkiye üzerinde oynanan bir çok oyunlar var halen devam ediyor. Dünya Belediyeler Birliği başkanı olduğum dönemden bunu çok iyi biliyorum. İşte gördünüz Hollanda'dan Almanya'dan örnekler ortada. Daha arkasından başkaları da gelebilir. Biz bize esasında yeteriz. Yeter ki dostluk ve kardeşliğimizi geliştirelim, birbirimize olan özgüvenimizi zayi etmeyelim."

-Cumhurbaşkanımıza Yapılan Eleştiriler Haksız-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde Türkiye'nin ciddi mesafeler aldığını belirten Başkan Topbaş, "Sayın Cumhurbaşkanımız kaynakların doğru kullanıldığı zaman bu ülkenin neler başarabileceğini göstermiştir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha çok yetki istediği yönündeki eleştirilerin haksızlık olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, "Cumhurbaşkanımıza yapılan eleştirilerde daha çok yetki istediği söyleniyor. İyi de Cumhurbaşkanımız bunu kendisi için istemiyor ki. 2019'da yine seçim var. Beğenmiyorsan seçmezsin. Beğenmiyorsan belediye başkanını seçmezsin. Bu senin elinde olan bir şey. Gelecek kuşaklar için kime güveniyorsan onu direksiyona geçireceksiniz. Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde su sorunu çözmüştü. Yanlış mı yaptı? Cumhurbaşkanımız bu kadar hizmeti ardı arkası kesilmeden devam ettiriyorsa biz bundan memnun değil miyiz? Başarılı değil mi? Cumhurbaşkanımız yeni bir sistem öneriyorken, 'Ey halkım, gelişen ve güçlenen bir Türkiye'de buna ihtiyaç var. Bunu gördüm yönetici olarak. Bu yetkilerle yeni bir yönetim oluşsun. Benim olmam önemli değil' diyor. Türkiye'de çok daha aktif çok daha başarılı yönetimler olabilmesi için sistemde bir değişime ihtiyaç duyuldu. Bürokrasiden ve oligarşiden uzaklaşabilen, hızlı ve refleksli bir yönetim anlayışına ihtiyaç var. Rahat hareket edip edebilen bir devlet yapısının oluşması gerekiyor. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yetkilerimizin artırılmasını istiyoruz. Hatta İstanbul'a özel bir yasa teklifimiz oldu. Niye? Daha çok iş yapalım diye. Bu bize bir ayrıcalık versin diye değil. Türkiye'deki diğer büyükşehir belediye başkanları, 'Sayın başkanım İstanbul'a başka yasa yapsınlar, sizin istedikleriniz bize zor geliyor bizimkiler de size dar geliyor' dediler. Yani Malatya'nın Denizli'nin Diyarbakır'ın büyükşehir yasasıyla İstanbul'u yönetiyoruz olmuyor, yürümüyor. Bunu istemek farklı bir şey istemek mi? Krallık mı veya diktatörlük mü? Belediye başkanı olarak tecrübe edindim üç dönemden beri. Bir farklı yasa olsa çok daha farklı iş yapabilirmişiz. Ne demek bu? Ne istiyorum? Diyorum ki, İstanbul kendi kendini yönetsin. Başka müdahaleler olmasın. Kendi kararlarını kendi versin. Burada tek elden yürüsün. Trafik yerelleşsin ve belediye karar versin."

-Protokol Adamı Olmadım-

Bir yöneticinin ister başkan olsun ister belediye başkanı olsun önceliğinin hizmet etmek olması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş iki türlü yöneticilik anlayışı olduğunu belirtti ve şu açıklamayı yaptı: "İki türlü idarecilik vardır. Makama sevdalı protokol adamı, birde hizmet sevdası olan, bu millete hizmet etmek isteyen adam. Allah biliyor benim ailemde hiç bürokrat yok. 18 senedir belediye başkanlığı yapıyorum. Protokolü hala öğrenemedim. Nasıl durulacak, nasıl yapılacak ne olacak diye. Arabamın kapısı açılıyor, rahatsız oluyorum. İşte böyle insanların yönetimde olmasını istiyoruz. Olsun ki halkla arasında mesafe olmasın. Kaynaklar doğru kullansın.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul'a daha çok nasıl hizmet edebilirizin derdinde olduklarını belirten Başkan Topbaş, 2017'nin sonuna varıldığında İstanbul'a yapılan yatırımlar toplamının 115 milyar olacağını söyledi.

"Para basmıyoruz ama paranın kıymetini biliyoruz. Bu şehirde duvarlarda çiçekler açtırdık. Raylı sistemler ile İstanbul'u yer altından birbirine kavuşturuyoruz. Şu anda 180 km civarında raylı sistem çalışması devam ediyor. Metro hattı çalışmalarımız hızla sürüyor. Yerin altında insanlar karıncalar gibi çalışıyor. Bizler bu çalışmaların belki farkında değiliz. Çünkü biz üstte yaşarken bu insanlar 7/24 yer altında çalışıyor. Sizler büyük sorumluluklar yüklediniz omuzlarımıza. Sizler bizden istemeden bizler bu insanlar, bu halk için neler yaparızın derdindeyiz."

-Onların Hayalleri Yetmez-

Büyükçekmece'ye bu güne kadar yaptıkları yatırım toplamının bir miyar iki yüz milyon olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş Büyükçekmece'ye yeni yapılacak yatırımlarla ilgili de şu bilgileri verdi: "Büyükçekmece'den Sarıyer'e ardışık 140 km uzunluğunda tüneller yapıyoruz. Vatandaşımız Büyükçekmece'den girece Haramidere'den çıkacak. Veya Haramidere'den girecek Avcılar'dan çıkacak. Küçükçekmece'den girip taa Kağıthane derken Sarıyer'e kadar yüzeye çıkmadan de gidebilecek. Birileri bunları hayal dahi edemezdi. Çünkü hayalleri yetmez. Bunları kendi kaynaklarımızla yapıyoruz, başkalarına muhtaç değiliz. Bu milletin kaynakları, insanları doğru kullanılınca nelerin olabileceğini gösteriyoruz. Ve bereketi de gelmekte. Mazluma el uzattığımız zaman bereketi artıyor."

Büyükçekmece'nin problemlerini bildiğini ve bu problemleri çözmek için mesai arkadaşlarıyla beraber yeni projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan Başkan Topbaş, "Sahilde denize girilmez haldeyken üç tane arıtma tesisi yaparak denizleri temiz kıldık. Artık atık sular denize dökülmez hale geldi. Denizin atmosferi havası her şey değişti" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan Ağaç A.Ş'nin baraj gölleri çevresinde yer alan İBB'ye ait boş arazileri değerlendirmesi için yeni proje başlattıklarını duyuran Başkan Topbaş proje ile ilgili şu bilgileri verdi: "Ağaç A.Ş'ye bu araziler boş duruyor, burada meyve veren ağaçlar dikin, bir üretim yapın, bu da bir ekonomiye katkı sağlasın dedim. Bir başka şey daha istedim. Anadolunun özgün meyve ağaçları vardı geçmişte. Çoğu kayboldu. Şimdi arkadaşlarımız bu meyve ağaçları için Anadoluyu tarıyor. Geleneksel meyve ağaçlarımızı genişletip o bölgede yetiştirecek. O bölgelere destek vermiş olacak."

-Büyükçekmece'den TÜYAP'a Teleferik-

İstanbul'da metro inşaatlarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Topbaş kısa bir süre önce de 80 - 90 km'lik yeni metro hattı ihalesi yaptıklarını hatırlattı. İstanbul ulaşım sistemine Havaray ile birlikte 6 - 7 ulaşım ağının daha ekleneceğini ifade eden Başkan Topbaş şöyle devam etti: "Yakında ihaleye çıkacak projelerimiz de var. Bunlardan bir tanesi Bakırköy'den Avcılara, Sefaköy'e gelecek kadar olan metro hattı. Bunun devamı olarak Sefaköy'den Büyükçekmece'ye kadar gelecek olan metro hattı. Artık ihale aşamasına doğru geliyoruz. Bu projemizin arkasından Büyükçekmece'den Silivri'ye kadar gelecek olan metrobüs hattı üzerinde çalışıyoruz. Arkasından da 32.5 km'lik metro projelendirmesi yapıyoruz. Aynı şekilde Esenyurt - Avcılar metro hattı ile ilgili de bir çalışmamız var. Bu hattımızda 13 istasyon olacak. Bu da Büyükçekmece'den geçiyor ve önemli bir ulaşım aksı olacak. Ayrıca Büyükçekmece sahilinden TÜYAP'a bir teleferik çalışmamız var. 2,5 km olacak bu hatla direkt sahile inebileceksiniz veya yukarıya metroya çıkabileceksiniz. Diyelim geldiniz metrobüsle veya metroyla sahile ineceksiniz teleferiğe bineceksiniz evinize gideceksiniz veya geleceksiniz. Bunları siz yapıyorsunuz, bize yetki veren sizlersiniz. Sizler arkamızda olduğunuz için bunlar ortaya çıkıyor."

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor616
 • 2Fenerbahçe614
 • 3Galatasaray610
 • 4Fatih Karagümrük68
 • 5Çaykur Rizespor68
 • 6Kasımpaşa68
 • 7Antalyaspor68
 • 8Yeni Malatyaspor68
 • 9Göztepe67
 • 10BB Erzurumspor57
 • 11Başakşehir FK67
 • 12Beşiktaş57
 • 13Gaziantep FK67
 • 14Sivasspor57
 • 15Hatayspor47
 • 16Konyaspor56
 • 17Kayserispor56
 • 18Trabzonspor65
 • 19Denizlispor65
 • 20Gençlerbirliği54
 • 21MKE Ankaragücü41
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Beyoğlu Belediyesi kış çalışmaları için hazırlıklar tamamlandı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
3.Köprü'deki inanılmaz ayrıntılar
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum