Kültür&Etkinlik
Giriş Tarihi : 16-12-2016 16:09   Güncelleme : 16-12-2016 16:09

HOŞGÖRÜ OKYANUSU MEVLANA GALATA MEVLEVİHANESİ’NDE ANILDI.

Hoşgörü okyanusu Hz. Mevlana vefatının 743. yıldönümü münasebetiyle Galata Mevlevihanesi’nde düzenlenen programla anıldı. Programda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Aşkın sembolü Hz. Mevlana sadece bizim için değil, bütün insanlık için çok önemli bir sığınaktır.” dedi.

HOŞGÖRÜ OKYANUSU MEVLANA GALATA MEVLEVİHANESİ’NDE ANILDI.

 

Büyük İslam âlimi ve mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri, 743. Vuslat yıldönümünde Beyoğlu’nda düzenlenen özel programla anıldı. Beyoğlu Belediyesi, Kültür ve Turim Bakanlığı, Uluslararası Mevlana Vakfı ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğiyle Galata Mevlevihanesi’nde gerçekleştirilen Şeb-i Arus programı tekke pilavı ikramı ile başladı. İkramın ardından özel olarak düzenlenen Sema Mukabelesi katılımcıların büyük beğenisini topladı. Programa, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu İlçe Müftüsü Aydın Yığman, ARDEV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Demircan, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Avukat Kezban Hatemi, Ermeni Katolig Başpiskaposu A Levon Zekiyan, Türkiye Musevi Cemaati Hahambaşı Rav İsak Haleva  ve Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Patrik Vekili Metropolit Yusuf Çetin’in yanı sıra farklı dinlere mensup çok sayıda din adamıyla sanat, iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı.

DUAMIZ AŞK İLE YAŞAMAK VE AŞKLA VUSLATA ERMEKTİR
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Hazreti Mevlana’nın sevgiliye kavuşma sevincine ve muhteşem aşkına ortak olmak” için bir araya geldiklerini belirterek, “Hz. Mevlana, dünyanın her geçen gün büyüyen yaralarına sunulmuş bir ecza, bir şifa gibi hayattadır.  Duamız, onun mirasına layık olmak, aşk ile yaşamak ve aşkla vuslata ermektir. Dünyaya tanışmak ve kaynaşmak içi farklılıklarıyla gönderilen insanlar bunları birbirini tamamlayan birer desen birer motif gibi görmek yerine birbirlerine doğrulatacakları birer silah gibi ellerinde tutuyorlar. Hz. Mevlana, asırlar öncesi bu ihtilafı görmüş, birlikte yaşamak için tek ve ölümsüz reçetesini aşk olarak yazmıştır. Etrafımızda kötü şeyler oluyor, bütün bu kötü şeylerin dermanı, onun yürüdüğü yoldur, o yolda bıraktığı izlerdir.” dedi.

HZ. MEVLANA’DA TECESSÜM EDEN YARADAN VE YARATILAN AŞKIDIR 
Çağımızın yıkım çağına dönüştüğünü de söyleyen Başkan Demircan, “Bugün burada, Halep’in ıstırabı ve hicabıyla, küçücük bedenlere isabet eden kurşunların sancısıyla,  küçük yaşta yetim kalan, öksüz kalan yavruların acısıyla cem oluyoruz. Birkaç gün önce onlarca canımızı bizden alan hain saldırının tesiri altındayız. Mukaddes dünya topraklarını, bir vahşet yurduna, bu topraklarda yaşayan Hz. Adem’in çocuklarını vahşi bir avcıya dönüştüren şey bencilliktir ve yaratılışın sırrından uzaklaşmaktır. Bu karanlığı bitirecek, vicdansız kıyımlara son verecek, insanlığı, huzur dolu bir dünyaya kavuşturacak yegâne şey ise, Hz. Mevlana’da tecessüm eden yaradan ve yaratılan aşkıdır. Aşkın sembolü Hz. Mevlana sadece bizim için değil, bütün insanlık için çok önemli bir sığınaktır.” ifadelerini kullandı.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Beyoğlu Belediyesi kış çalışmaları için hazırlıklar tamamlandı
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
3.Köprü'deki inanılmaz ayrıntılar
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum