HZ. Mevlana Galata Mevlevihanesi'nde Anılacak

Beyoğlu Belediyesi, farklı dinlere mensup cemaat liderlerinin de katılacağı anma programı ile Vuslat’ın 743. yılında Hz. Mevlana’yı Galata Mevlevihanesi’nde anacak.

HZ. Mevlana Galata Mevlevihanesi'nde Anılacak

 


Büyük İslam alimi ve mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri, 743. Vuslat Yıldönümünde Beyoğlu Belediyesi, Kültür ve Turim Bakanlığı, Uluslararası Mevlana Vakfı ve Kültür Kenti Vakfı’nın ortaklaşa düzenleyeceği "Şeb-i Arus" programı ile anılacak. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile farklı dinlere mensup cemaat liderleri ve çok sayıda üst düzey davetlinin katılacağı program 15 Aralık 2016 Perşembe günü Galata Mevlevihanesi’nde gerçekleştirilecek.

MEVLANA İÇİN ÖLÜM, RABBİNE SEVGİLİYE KAVUŞMAK DEMEKTİR
17 Aralık 1273 Mevlânâ'nın Hakk'a vuslat günü, kendi ifâdesiyle "şeb-i arûs" Mevlâna"nın ölüme yürüyüşü sevgiliye, ebedi hayata, güzelliklere bir yürüyüşüdür. Oysa ölüm insan hayatında ürperticidir. İnsanın kendisiyle olan yüzleşmesinde, kendisinden kaynaklanan bir tedirginlikle yaklaşır ölüme ve ölümüne. Mevlana için ölüm, Rabbine duyduğu aşktan dolayı sevgiliye kavuşmak demektir. Bu yüzden kendisinin ölüm gününü, düğün günü yani “şeb-i arus” olarak nitelendirmiştir.

PROGRAM
Tarih​: 15 Aralık 2016-Perşembe
Saat​: 19.00- Karşılama- Tekke Pilavı ikramı
            : 20.00- Ayin-i Şerif
Yer​: Galata Mevlevihanesi
Adres​: Şahkulu Mh.Galip Dede Caddesi No : 15 Tünel / Beyoğlu

HZ. Mevlana Galata Mevlevihanesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var
Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var
Başakşehir’den şok karar
Başakşehir’den şok karar