İYİ BİR KARİKATÜRİST OLMANIN 4 SIRRI

BEYOĞLU-Beyoğlu Sahaf Festivali kapsamında gerçekleştirilen söyleşiye konuk olan Karikatürist Ergin Gülen, başarılı bir karikatürist olmanın sırlarını, “Bilgi sahibi olmak ve insanların neye güldüğünü iyi bilmek, karikatürü mutlak suretle basmak, sergi açmak ve albüm çıkarmak” olarak açıkladı.

İYİ BİR KARİKATÜRİST OLMANIN 4 SIRRI

 

Beyoğlu Belediyesi tarafından projelendirilen ve 50 gün sürecek "Beyoğlu Hareketleniyor" festivallerinin dördüncüsü olan Sahaf Festivali, her gün birbirinden güzel etkinliklerle devam ediyor. Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen festival, on binlerce kitap, dergi, karikatür ve fotoğraf gibi eserlerin yanı sıra alanda gerçekleştirilen söyleşi ve müzik dinletileriyle de yerli ve yabancı bütün katılımcıların beğenisini topluyor. Her gün birbirinden değerli isimlerle söyleşilerin gerçekleştirildiği festivalin bu seferki konuğu Karikatürist Ergin Gülen oldu. Gülen, katılımcılara başarılı bir karikatürist olmanın sırlarını anlattı.

 

İYİ BİR KARİKATÜRCÜ OLMAK İÇİN DÖRT ŞEYE İHTİYAÇ VAR

Katılımcılara karikatür sanatının püf noktalarını anlatan Karikatürist Ergin Gülen, “İçimizdeki komik düşünceyi çıkardığımız zaman karikatür yapmış oluruz. İyi bir karikatürcü olmak için; bilgi sahibi olmak ve insanların neye güldüğünü iyi bilmek, karikatürü mutlak suretle basmak, sergi açmak ve albüm çıkarmak olmazsa olmazlardandır. Günümüzde eleştiren, araştıran çok az insan var. Artık insanlar okumuyor bile. Özellikle karikatüristler mizah çıkarmak istiyorsa okumaya özen göstermelidir.” dedi.

 

TÜRKİYE'DE MİZAH İÇİN ÇOK KONU VAR

Gülen, Türkiye'de mizah için çok konu olduğunu da ifade ederek, “Ama bu mizahı oluşturabilmek için okumaya ihtiyaç var. Mizah yapmak için insanların neye güldüğünü iyi bilmek gerek. Mesela Afyon dedikoduya güler. Bunların hepsini iyi bilmek gereklidir. Mizah sanatı kökenden gelişir. Bu kökeni profesörler inceliyorlar fakat araştırmalarını kendilerine saklıyorlar. Nereden gelip nereye gideceğini karikatürün bilmek gereklidir.” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var
Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var
Başakşehir’den şok karar
Başakşehir’den şok karar