DAEŞ bin kişiyi zehirledi!

Musul'da DAEŞ terör örgütünün temizlenmesine yönelik operasyonların başlatılmasının ardından örgütün hava saldırıları ve uydu görüntülerinden kurtulmak için yaktığı ateşin dumanı bölgede zehirlenmelere yol açtı.

DAEŞ bin kişiyi zehirledi!

 

Yoğun duman nedeniyle hava saldırılarının zora girmesi bir yana, çevre bölgelerde zehirlenme vakaları da yaşanıyor.

Geçen hafta Mişrak’taki sülfür geri kazanım tesisisin teröristlerce ateşe verilmesi sonrası, dumanlar ABD’nin Batı Kayara hava üssüne kadar ulaşmış, solunum güçlüğü yaşayan buradaki askerlere gaz maskesi takmaları emri verilmişti. En son, teröristler, Musul’un güneyindeki Al Tina köyünün yakınlarında bir fabrikayı yaktılar.

Buradaki duman petrol kuyularından çıkan dumanla birleşti ve Musul’un üzeri siyah dumanla kaplandı. BM’ye göre, sadece bir haftada sağlık merkezlerine başvuran yaklaşık bin kişiye dumanların neden olduğu toksik zehirlenme teşhisi kondu. Hatta iki kişi bu nedenle hayatını kaybetti.

DEAŞ’tan sivillere katliam

BM İnsan Hakları Komisyonu DEAŞ’ın Musul civarındaki kentlerde son hafta içinde toplu katliamlar yaptığı yolunda yeni raporlar aldı. BM’nin Irak Güvenlik Güçlerine dayandırdığı bilgilerde, Nasır kentinde 70 sivilin cesetlerinin bulunduğu açıklandı. Açıklamaya göre Pazar günü de DEAŞ tarafından esir tutulan 50 polis Musul dışında infaz edildi. Paylaşılan bilgilere göre Musul’un 50 km güneyindeki Safina köyünde de 15 sivil infaz edildikten sonra cesetleri halka korku vermek için yakınlardaki bir ırmağa atıldı.  Ayrıca aynı köyde, altı kişi arkasına bağlandıkları araçla sürüklenip parçalanarak öldürüldüler.  Üç Yasemin Kadın Sitesi ile üç kız çocuğu da bir sözlü tartışmadan sonra vurularak öldürüldüler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var
Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var
Başakşehir’den şok karar
Başakşehir’den şok karar