Medeniyetler İttifakı Konferansları Başladı

Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları'nın ilki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in katılımı ile gerçekleşti.

Medeniyetler İttifakı Konferansları Başladı

 

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MED-AR) işbirliğiyle hazırlanan “Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları”nın ilki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in katılımı ile gerçekleşti.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Terör terördür, terörist de terörist. Masum insanların hayatına kastetmeyi hiçbir inanç, kültür tasvip etmez. Özellikle ismini dahi barış kökünden alan İslam, zulmü ve şiddetin her türlüsünü reddeder." dedi.

"Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Medeniyetler İttifakı" konulu birinci konferansa, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir Karlığa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ahmet Selamet, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Abdülaziz Al-Nasser katıldı.

Başbakan Yardımcısı Türkeş, konferansta yaptığı konuşmada, projenin öneminde değindi.

İstanbul'un birçok medeniyetin beşiği olduğuna işaret eden Türkeş, "İstanbul'un kendisi, medeniyetler ittifakı simgesidir. Birçok kültürü, bünyesinde barındırmıştır. Yeni gelen de eski kültürün daima muhafazasından yana olmuştur. İslam aleminin yakından tanıdığı, sevdiği Fatih Sultan Mehmet Han, nasip olup da İstanbul'u fethettikten sonra, nefsani bir kibre kapılmamıştır. Fermanlarını imzalarken, 'Ben ki Kayser-i Rum' yani Roma imparatoru diye fermanları imzalamıştır. Bu örnek gösterir ki buradaki medeniyetler daima üstüne konmuştur." diye konuştu.

Türkeş, Medeniyetler İttifakının temellerinin 11 yıl önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigues Zapatero'nun girişimiyle atıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Aradan geçen zaman, ittifakımız dünya sathına yayılarak, girişime destek veren üye sayısı 145'e ulaştı. İttifakımız, kültürler ve dinler temelinde şekillenen önyargıları ve kutuplaşmayı gidermeyi hedeflemektedir. Yapay bölünmeler ve aşırı akımlarla etkin bir şekilde mücadele edilmesi için uluslararası toplumun iş birliği içinde olması gereklidir. Bu sebeple Medeniyetler İttifakına, çok sayıda ülke ve uluslararası örgütün destek veriyor olması, büyük önem taşımaktadır. Medeniyetler İttifakı hoşgörü, karşılıklı anlayış ve diyalog zemininde buluşma hedefimize destek veren dost ülkelerle her geçen gün daha da güçleniyor."

Medeniyetler İttifakının öncü ülkesinin Türkiye olduğunu vurgulayan Türkeş, "Girişimin temelinde yatan inançlar arası diyalog, kültürler arası iş birliği ve dayanışma ruhunun geliştirilmesi amacıyla kendi içinde de önemli adımlar atmıştır. İlki 2008, ikincisi 2012 yılında olmak üzere kabul edilen 2 ulusal eylem planımız, eğitim, gençlik, kadın, medya ve göç gibi alanlarda ülke genelinde uygulanan projeler vasıtasıyla ittifakın temel hedef ve değerlerinin kök salmasını amaçlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Medeniyetler İttifakının kuruluşu dahil olmak üzere, bugüne kadar sağladığı siyasi, fikirsel ve maddi desteğin Türkiye'nin öncü rolünü teyit ettiğini aktaran Türkeş, "İttifakın sağladığı bunca başarıya rağmen, kemikleşmiş önyargıları, insanları, inançları, kökenleri ve kültürleri temelinde ayrıştıran anlayışı henüz aşamadığımızı, üzülerek görmekteyiz. Kültürel, etnik ve dini farklılıkların birer tehdit değil, zenginlik olarak görüldüğü, hoşgörünün ve uyumun her yerde ve her alanda öne çıktığı toplumsal anlayışı, maalesef henüz küresel ölçüde yaygınlaştıramadık." değerlendirmesini yaptı.

 "Yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin hızla yayıldığını görüyoruz"

İslam adına eylem yaptığını iddia eden terör örgütlerinin, en büyük zararı yine Müslümanlara verdiğini vurgulayan Türkeş, "Bu örgütlerin sebep olduğu algının da etkisiyle Batı ülkelerinde yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin de hızla yayıldığını görüyoruz. Oysa biz hep terörün, terör örgütlerinin dinin, kökeninin, bölgesinin ve kültürünün olmadığını söylüyoruz. Terör terördür, terörist de terörist. Masum insanların hayatına kastetmeyi hiçbir inanç, kültür tasvip etmez. Özellikle ismini dahi barış kökünden alan İslam, zulmü ve şiddetin her türlüsünü reddeder." ifadelerini kullandı.

Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferanslar Tuğrul Türkeş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var
Beyoğlu’nda Festival İçinde Festival Var
Başakşehir’den şok karar
Başakşehir’den şok karar